Araç Kullanma Talimatı

1.    Ehliyetsiz ve sürücü olarak görevlendirmesi olmayan yetkisiz kişiler tarafından araçlar kullanılmayacaktır.

2.    Araçların fenni ve egzoz muayeneleri takip edilecek, muayenesiz araçlarla trafiğe çıkılmayacaktır.

3.    Aracı kullanacak kişi en rahat kullanma durumu ve pozisyonuna göre gerekli tüm ayarları yapacak ve her mesafede emniyet kemerini bağlayacaktır. Araçta bulunan diğer kişilerin emniyet kemerlerini takmadıkları durumlarda, emniyet kemerlerini takmaları hususunda uyarıda bulunulacaktır. Araçta bulunan diğer kişilerin emniyetinden de aracı kullanan kişi sorumludur.

4.    Aracı kullanan kişi dikkatini dağıtacak ve sürüşü tehlikeye düşürecek hiçbir davranış ve harekette (yanındaki kişi veya kişilerle dikkati dağıtacak şekilde konuşma, hareket halinde iken telefon ve telsiz ile konuşma vb.) bulunmayacaktır.

5.    Araç, bozuk ve kötü yollarda yavaş ve dikkatli kullanılacaktır. Herhangi bir olağandışı durum (aracın bozulması, kaza vb.) meydana geldiği zaman en kısa sürede Şube Müdürlüğüne haber verilecektir.

6.    Araçlar; trafik işaret ve kurallarına uygun olarak ve yasal hız limitlerine uyularak kullanılacaktır.

7.    Araç kullanımında seyir halinde camlardan el-kol sarkıtılmayacak, araç içerisinden dışarıya herhangi bir cisim,  atık vb. atılmayacaktır.

8.    Araç içerisinde, sürücü ve araçta bulunan kişilerin sigara içmesi yasaktır.

9.    Aracın görev esnasında park edilmesi gerektiğinde, trafik kurallarına uygun emniyetli bir bölgeye park edilecektir.

10.   Araçlar göreve çıkmadan önce muhakkak far, fren, park ve sinyal lambaları kontrol edilecek, aracın suyuna, yağına, lastik havalarına, sibop kapaklarının eksik olup olmadığına her sabah bakılacak ve Araç Kontrol Çizelgesi’ne işaretlenecektir.

11.   Araçlar garaja ilgili personel tarafından yönlendirilerek uygun şekilde ve ön yüzü çıkışa gelecek şekilde park edilecektir.

12.  Araç içerisinde uygun büyüklükte yangın söndürme tüpü ve ilkyardım çantası bulundurulacak ve düzenli aralıklarla kontrol edilecektir.

13.  Araçlar temiz ve bakımlı tutulacaktır. (Motor, kaporta araç içi vb.)

14.  Tedavi amaçlı uyku yapıcı ilaçlar alındıktan sonra araç kullanılmayacaktır.

15.  Araç sürücüleri Araç Kullanım Talimatı’na riayet etmek zorundadır.


Oluşturma: 19 Nisan 2018